Ny moderne varmestue i Esbjerg

Kirkens Korshær bygger med massiv støtte fra fonde en gennemtænkt og lys varmestue i moderne arkitektur nær den gamle varmestue.

Planerne for et lyst og luftigt værested for hjemløse i Esbjerg Kommune – Skulle være klar til brug for byens udsatte og hjemløse i Januar 2023 på adressen Ribegade 5-7, 6700 Esbjerg.

Afdelingsleder, Susanne Nielsen udtaler: “Vi får nogle supergode rammer for vores brugere, hvor vi kan få nogle flere aktiviteter, mere personale og samarbejdspartnere ind i huset”

Kirkens Korshærs Varmestue i Esbjerg er allerede i dag et vigtigt samlings- og spisested for de udsatte og hjemløse i Esbjerg, men faciliteterne er nedslidte og udearealerne mistrøstige. Med det moderne millionbyggeri får byens udsatte langt bedre forhold til at mødes over middagsmaden og andet samvær med kammeraterne.
Varmestuen med det centrale rum – caféen – bliver i to plan, som forbindes af en trappe.
Mulighederne er mange – Man kan udfolde sig kreativt, se fjernsyn i tv-rummet, hvile i trygge omgivelser, konsultere socialsygeplejersken i sundhedsrummet og spise et sundt måltid i caféen eller nyde de grønne arealer i orangeriet eller i gården.